Pobierz ulotkę i program wycieczki na Peloponez
Peloponez (Półwysep Peloponeski), Pelopónisos, w średniowieczu znany pod nazwą Morea to półwysep i region administracyjny w Grecji, stanowiący najdalej na południe wysuniętą część Półwyspu Bałkańskiego.
Znajduje się między Morzem Jońskim a Egejskim, połączony jest z lądem Przesmykiem Korynckim (gdzie przebiega Kanał Koryncki). Od północy Peloponez ograniczony jest Zatoką Koryncką i Patraską.
Silnie rozczłonkowana linia brzegowa tworzy liczne mniejszcze półwyspy: Argolidzki, Lakoński, Mani, Mesyński i zatoki: Sarońską, Argolidzką, Mesyńską, Kiparyjską. Powierzchnia Peloponezu wynosi 21,4 tys. km2.
Na Peloponezie znajdują się krainy historyczne: Achaja, Arkadia, Argolida, Elida, Mesenia i Lakonia.
W II tysiącleciu p.n.e. greckie plemiona, określane jako Achajowie wyparli ludność niegrecką. Około XIII i XII w. p.n.e. opanowany przez Dorów. Od VII w. p.n.e. na Peloponezie dominowała Sparta (założycielka Związku Peloponeskiego), aż do klęski zadanej jej przez Teby pod Leuktrami w roku 371 p.n.e..
W roku 146 p.n.e. Peloponez został włączony do Cesarstwa Rzymskiego, następnie znalazł się we władzy Bizancjum. W latach 1204-1283 był okupowany przez krzyżowców (zob. Morea), po czym wrócił pod władzę Bizancjum. W 1460 półwysep podbili Turcy, utracili go jednak przejściowo w latach 1680-1710 na rzecz Wenecjan. Od 1830 roku Peloponez należy do niepodległej Grecji.
Peloponez to region najstarszych kultur na terenie Grecji, legendarnych antycznych krain: Argolidy, Achai, Arkadii, Elidy, Mesenii i Lakonii. Chyba najpiękniejszy, a zarazem najciekawszy fragment współczesnej Grecji.
To na Peloponezie znajdują się Mykeny, Epidauros, Korynt, Olimpia, Tiryns, dawna Sparta, wspaniałe pozostałości bizantyjskich zespołów klasztornych i miejskich Mistry i Monemvasii, a także średniowiecznych twierdz w Nafplionie i Menthoni.
Peloponez to jeden z najlepszych nadmorskich terenów wypoczynkowych, ze znakomitymi plażami, zwłaszcza na zachodnim wybrzeżu. To region, który przede wszystkim trzeba zobaczyć, mimo iż jest najodleglejszą częścią Grecji kontynentalnej. A także tu właśnie wypoczywać: na wybrzeżu zachodnim, w Argolidzie na wschodzie czy na trzech południowych cyplach.
Poznanie najważniejszych miejsc na Peloponezie wymaga minimum tygodnia. Można tu spędzić wspaniały, miesięczny urlop - połączenie zwiedzania z wypoczynkiem. Zachęcam przede wszystkim do zwiedzenia Argos z ruinami dwóch akropoli - Larissy i Aspis, nekropolii z okresu mykeńskiego z grobami komorowymi, pozostałości sanktuarium Apollina, bizantyjskiej kaplicy Agios Ilias. Warto obejrzeć także antyczny teatr, jeden z najważniejszych zabytków Grecji antycznej w Epidauros, sanktuarium Asklepiosa - antyczne uzdrowisko i ruiny Świętego Okręgu - Hieronu, stadionu, świątyni Asklepiosa i Artemidy. W Koryncie zachowały się liczne resztki antycznych budowli greckich i rzymskich. Zachęcam także do wycieczki do odległego o 2 km Akrokoryntu - twierdzy weneckiej. Piękne widoki z baszt i szczytu murów na dolinę i dwa morza wynagrodzą trud wspinaczki na wys. 474 m n.p.m. W drodze na Peloponez od strony Aten koniecznie trzeba obejrzeć wykuty w skale Kanał Koryncki i popatrzeć z mostu na przepływające daleko w dole statki.
Methoni to potężna twierdza wenecka z XIII w. W Mykenach, jednym z najważniejszych miejsc antycznych w Grecji, znajdują się wykopaliska budowli z XIV-XIII w. p.n.e., m.in. mury obronne ze słynną Bramą Lwic, okręg cmentarny, okręg grobów kopułowych - wśród nich tzw. Grób Klitajmestry i odległy o kilkaset metrów (z osobnym wejściem i kasą) Grób Agamemnona.
W Mistrze jest najciekawszy w Grecji, mimo iż w większości w ruinie, zespół świątyń i klasztorów. Monemvasia to średniowieczne miasto na zboczach górzystego półwyspu połączonego z lądem wąską groblą.
Olimpia to jedno z tych miejsc w Grecji, których pominąć nie wolno. Szczególnie ważny ośrodek kultury antycznej, kolebka Igrzysk Olimpijskich. Do zobaczenia są tam 23 obiekty, głównie z IV-V w. p.n.e., łącznie z antycznym stadionem olimpijskim oraz zniczem, który przenoszony i przewożony jest na otwarcie każdej nowożytnej olimpiady - igrzysk letnich i zimowych. Zachęcam także do odwiedzenia Pylos (dwa średniowieczne zamki) i Sparty (pozostałości sławnego państwa-miasta zachowały się tylko w miejscowym muzeum, ale można do niego zajrzeć w drodze do Mistry).
Patras (ruiny rzymskiego Odeonu i twierdzy weneckiej), to trzecie pod względem wielkości miasto Grecji. W odległości 40 km od niego, w bok od autostrady prowadzącej do Olimpii, na przylądku Arakos leży Kalogria, prawdziwa oaza spokoju, z szeroką plażą i rezerwatem przyrody w pobliżu.
Źródło: Wikipedia, mojewakacje.pl
|